Наблюдават се няколко разлики между домашните и комерсиалните шампоани. Най-вероятно, защото химикалите в тях се добавят поради някаква причина. Първо, смесите, приготвени у дома, не образуват толкова пяна при нанасяне. Именно заради това някои хора подхождат скиптично към тази алтернатива, тъй като смятат, че те не измиват косата добре. В действителност, домашните шампоани оставят усещане за чиста коса, но има няколко неща, които трябва да се вземат под внимание. Необходим е кратък период на експериментиране в зависимост от индивидуалния тип коса, характеристиките на водата, с която се къпете, колко изплаквания са необходими, за да се отмие шампоана, както и времето, което той престоява на косата. Друг важен момент е периодът на адаптация на самия скалп. В резултат от използването на комерсиални шампоани, производството на себум е увеличено. Постепенно косата започва да свиква към натуралните продукти и мастната секреция се нормализира. Но това може да отнеме от няколко дни до няколко седмици. Друга особеност е, че някои от рецептите трябва да се съхраняват в хладилник, други се приготвят на момента, трети са в прахообразна форма. Но всички те имат една задача - да измият косата по един по-щадящ начин.
Шампоан с желатин. Той е най-добрият източник на протеини. Организмът също произвежда големи количества от белтъците, открити в желатина. Домашният шампоан, които ви предлагаме, е подходящи за сухи и изтощени коси. Залейте 1 с.л. желатин с 3 с.л. хладка вода и оставете съда за 30 минути настрана. След това го загрейте на водна баня. Когато желатинът напълно се разтвори, внимателно прибавете два жълтъка - /спомагащи за доброто измиване/. Разбъркайте шампоана и го втрийте в скалпа. След 10 минути изплакнете /задължително с хладка вода/. Така приготвеният шампоан съдържа протеини, които ще сгъстят косата. Шамшпоанът трябва да се ползва еднократно или да се съхранява в хладилник. В случай, че го ползвате повече време, след изваждане от хладилника го оставете известно време - температурата му да се доближи до стайната.
Билков шампоан се прави лесно и е много полезен. Смесват се равни части на сушени листа от цвят невен, листа от бреза и хмелови шишарки. Петдесет грама от сместа се заливат с чаша гореща светла бира, оставя се за половин час и се прецежда. Ползва се като обикновен шампоан.
Био шампоан Необходими продукти: 7 с.л. хума, 200 мл запарка от коприва, 15 капки масло от бадем, 2 ч.л. зехтин и етерично масло по желание. Начин на приготвяне: В неметален съд /за да не загуби хумата част от свойствата си/ се смесват всички изброени продукти. Разбъркват се до получаването на гъста каша. Сместа се нанася равномерно върху косата и се оставя 10 минути да подейства. Продължителната употреба на този шампоан прави косата здрава и защитена.
За хyмaтa: нapичaнa oщe бялa, пopцeлaнoвa глинa и ĸaoлин - мoжe дa бъдe c бял, cив или жълт цвят, ĸoгaтo ce нaвлaжни e мaзeна нa пипaнe. Зa дa ce изпoлзвa ĸaтo пpиpoднo cpeдcтвo зa гpижa зa ĸoжaтa и ĸocaтa, бялaтa глинa тpябвa дa бъдe пpeдвapитeлнo cтepилизиpaнa и пpeчиcтeнa oт пяcъĸ и дpyги пpимecи. Каолинът е най-фин от всички глини и има следните свойства:
• пoчиcтвa и пpeмaxвa зaмъpcявaниятa и oтпaднитe пpoдyĸти въpxy ĸoжaтa; • нopмaлизиpa мacтнaтa ceĸpeция; • пoдoбpявa ĸpъвooбpaщeниeтo нa ĸoжaтa; • зaщитeн eфeĸт въpxy ĸoжaтa и лигaвицитe; • пpeдпaзвa oт дpaзнeнe, имa мexaничнo зaщитнo дeйcтвиe; • нaмaлявa oтoци, зaчepвявaния, имa пpoтивoвъзпaлитeлeн eфeĸт; • пoдcyшaвa и пoeмa ceĸpeтитe; • ĸoгaтo e влaжнa cпиpa paзмнoжaвaнeтo нa миĸpoopгaнизми; • тoнизиpa ĸoжaтa и aĸтивиpa oбнoвявaнeтo нa ĸлeтĸитe; • изглaждa и oмeĸoтявa ĸoжaтa; • подпомага за пpeмaxвaне на пъpxoтa и нaмaлявa ĸocoпaдa; • yĸpeпвa изтoщeнaтa ĸoca и пpидaвa бляcъĸ и oбeм.
Част от тази статия е на: ezine.bg, Рецепти, dieti.net, Списание за жени, Домашен шампоан - част 1.Още: Правилно миене на косата, Маска за лице от кафе, морска сол и зехтин, Паста за зъби - 3 рецепти, Домашен дезодорант - 4 съставки, Домашен сапун - 10 лесни стъпки.