Пресечка, камилски трън, свещен трън, бенедиктински трън Cnicus benedictus L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 189
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из сухите тревисти места и редките храсталаци в най-топлите части на страната и в южните райони на Черноморието.
Описание:
Сем. Сложноцветни — Compositae
Дву- или едногодишно тревисто растение с разклоняващо се от основата, изправено, ръбесто стъбло, високо до 1 м. Коренът е вретеновиден и дълъг. Приземните листа са ланцетни, заострени и назъбени, снабдени с тънки четинки, разположени са във вид на розетка. Листата по стъблото са приседнали, като долните са по-големи, а горните по-малки, вълнообразно до пересто нарязани, с мрежесто жилкуване, бледозелени, бодливи по ръба. Цветните кошнички са разположени по върховете на стъблата и са обкръжени от горните стъблови листа. Цветовете са жълти, тръбести. Плодът е цилиндричен и снабден с четинеста хвърчилка.
Използваема част:
Горната част на стъблото заедно с цветните кошнички, брани през време на цъфтежа им - юни-юли. Суши се на сянка или в сушилня при t° до 40°С. Допустима влажност 14%. Опакова се в книжни торби или бали. Изсушената билка е без миризма и с горчив вкус. Запазва се в сухо и проветриво помещение.
Химичен състав:
Билката съдържа сесквитерпеновия лактон кницин, смолисти вещества, слуз, следи от етерично масло, горчило, подобно на мениантина, танини, ензим, съсирващ млякото, никотиламин, соли - главно магнезиеви и др.
Лечебно действие и приложение:
Действа апетитовъзбуждащо, засилващо функцията на храносмилателната система. Прилага се при преболедували и злояди деца за възбуждане на апетита, регулиране на храносмилането, чернодробни страдания, запек, задух, хистерия, подагра, отпадналост, воднянка. Външно - при циреи, кожен рак и др.
Начин на употреба: 1 супена лъжица се залива с 400 мл вряла вода и се оставя да кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
Българската народна медицина препоръчва пресечката още при възпаление на черния дроб, малария, болки и язва в стомаха и червата, лениви черва, жълтеница, пясък в бъбреците и пикочния мехур, мъчно уриниране, нервна слабост, хистерични припадъци, малокръвие, атеросклероза. Външно - при рани, циреи, рак и отоци. Стръковете, накиснати в бяло вино (10 дни при съотношение 1: 50), - против скрофули. Сокът от прясната билка се използва при ухапано от насекоми, а смесен с бял пелин - против глисти.
В нашата народна медицина се употребява и при рак по следния начин: счукано във вид на каша прясно растение се смесва със същото количество пресен пелин и 1 кафена лъжичка нишадър (взет от аптеката) и със сместа се налага мястото, поразено от рака.