Кърпикожух, мразовец, Colchicum automnale L. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 141
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из ливадите, поляните, пасищата в храсталаците в предпланинския и планинския пояс, навсякъде из България.
Описание:
Сем. Кремови — Liliaceae
(наричана още: есенен минзухар, качунка, пъди овчар) Многогодишно тревисто растение с яйцевидна грудко-луковица, обвита с тънка жилава кафява ципа. Цветовете се развиват през есента. Те са светлорозови или розово-лилави, рядко бели, с 6-делен околоцветник, сраснал в основата в дълга бледа тръбица. Листата се развиват през пролетта и са широко ланцетни, сочни, тъмнозелени, като заедно с тях се развива и плодът. Той узрява през лятото и отначало е зелен, а впоследствие кафяв, тригнезден с многобройни, чернокафяви, почти сферични семена с горчив вкус. Цъфти през септември-октомври.
Използваема част:
Семената. Плодните кутийки се събират малко преди пълното им узряване - юнй-юли - и се разстилат върху постелка, за да се доизсушат и да доузреят семената в тях. След това семената се изчукват и се почистват чрез превяване и пресяване. Изсушените семена са без миризма и с горчив вкус. Допустима влажност 13%. Запазват се в сухи и проветриви помещения. Изнасяна билка.
Химичен състав:
Семената съдържат алкалоидите колхицин, колхицеин, азот-дезацетил-колхицин, 4-десметилколхи-цин, 3-диметил-азот-дезацетил-азот-метил-колхицин; съдържат също вещества с неутрален характер: азот-формилдезацетилкол-хицин; гликоалкалоида колхикозид, тиоколхицин, флавона апи-гении, киселини от ароматния ред, фитостерин, захари, до 17%, мазнини (състоят се от олеинова палмитинова и линолова киселина), скорбяла и др. Грудко-луковиците съдържат колхицин, мазнини, смола и др.
Лечебно действие и приложение:
Алкалоидите колхицин и кодхамин подтискат делението на клетките, изменят тъканта на кръвотворните органи, поради което предизвикват намаление на белите кръвни клетки. Цялото растение действа още пикочогонно и силно слабително. Прилага се за лечение на хронична левкоза и кожен рак. Лечението на кожния рак се извършва чрез външно приложение под формата на колхаминова маз, в чийто състав се препоръчва да се включи и ферментът хиалуронидаза. Особено добър ефект се наблюдава в началните стадий на кожния рак. В някои случаи растението се препоръчва и против подагра, ставен ревматизъм, ендокардит и перикардит, скарлатинозен нефрит и др.
Начин на употреба: По лекарско предписание! Внимание! Растението е отровно за човека и домашните животни!
Българската народна медицина препоръчва семената на кърпикожуха още при воднянка, отоци, ставен ревматизъм и др. Външно настойката от семената, накиснати в отношение 1:10 за 20 дни в силна ракия, се прилага за мазане при ревматизъм, подагра и невралгия. Използва се също за пиене при скарлатинозно възпаление на бъбреците и подкожен оток.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!