Подбел, марта Tussilago farfara L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 182
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
По влажните ронливи места - изкопи, насипи, песъчливо-глинести брегове на потоци и реки в цялата страна.
Описание:
Сем. Сложноцветни — Compositae
Многогодишно тревисто растение с право, паяжинесто окосмено стъбло, високо до 20 см, покрито с червеникави люспи, със силно разклонено пълзящо коренище. Стъблото се развива рано напролет преди листата и носи на върха си сравнително едра жълта цветна кошничка с езичести женски периферни цветове и тръбести, двуполови, разположени в средата. Плодът е цилиндрична плодосемка с хвърчилка. Листата, които се развиват след прецъфтяването, са разположени в розетка. Те са закръглено сърцевидни, неравномерно едро назъбени, отгоре са зелени и голи, а отдолу - бяло вълнести. Цъфти през март-април.
Използваема част:
Само зелените и по-млади листа, брани през юни-август. Сушат се на сянка или в сушилня при t° до 45°С. Изсушените листа са зелени отгоре и белезникави отдолу, с характерна миризма и слабо горчив слузест вкус. Допустима влажност 12%. Опаковат се в бали. Запазват се на сухо и проветриво място. Изнасяна билка. При брането подбелът не трябва да се смесва с чобанката (Petasites officinalis Monch.), чиито листа са много по-едри, а цветните й кошнички са червени и образуват дълъг грозд на върха на стъблото.
Химичен състав:
В цветните стъбла са намерени фарадиол, фитостерин, арнидиол, тераксантин, стигмастерин, жълто багрило, дъбилни вещества и др. Листата съдържат горчивите гликозиди: тусилагин и ситостерин, галова, ябълчена и винена киселина, сапонини, провитамин А, витамин С, инулин, декстрин, белтъчни вещества, следи от етерично масло, слуз и др.
Лечебно действие и приложение:
Подбелът действа отхрачващо. Употребява се при бронхити, ларингити, белодробни абсцеси, задух и туберкулозна кашлица.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл вряла вода и се оставя да кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно (при всички видове кашлици - подсладена с мед). Препоръчва се лапйте да се правят с пресни листа или изсушените да се варят с мляко.
В нашата народна медицина листата на подбела се употребяват още при възпаление и киселини в стомаха и червата, кожни обриви, ревматизъм, нередовна и болезнена менструация и др. Външно - за лапи при циреи и рани от обувки, изгорено, за компреси при възпаление на вените на краката. (Внимание! Да не се употребява от бременни и кърмачки!), за компреси при възпаление на очите, червен вятър и др.
!!! Корените и цветовете са включени в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!