Лен Linum usitatissimum L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 77
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Растението се култивира почти навсякъде из България.
Описание:
Едногодишно тревисто растение с голо цилиндрично стъбло, на върха разклонено, високо до 1 м. Листата са целокрайни, седящи, тясно ланцетни, последователни, с 3 надлъжни жилки. Цветовете са правилни, небесносини, събрани на върха на стъблото в рядка метлица. Съставени са от 5-делна чашка, 5-листно венче и 5 слабо сраснали в основата си тичинки. Плодът е разпук-лива кутийка е много семена. Цъфти през юни-юли.
Използваема част:
Семената на лена, който се жъне след пълното му узряване. При нужда растенията се сушат на слънце или в сушилни при f до 40°С. След това семената се очукват. Те са яйцевидни, сплеснати, лъскави, светлокафяви, без миризма. Допустима влажност 13%. Опаковат се в чували. Запазват се в сухо и проветриво помещение.
Химичен състав:
До 45% ленено масло (състои се от глицериди главно на линоловата, а линоленовата и изолиноленовата киселина, а също и на олеиновата и др.), слузни вещества в семенната обвивка, белтъчини, въглехидрати, органични киселини, ферменти, провитамин А и др. В цялото растение, особено когато е зелено, се съдържа цианогенният гликозид ланимарин, който под действието на ферменти се разпада и отделя циановодород. Ето защо ленът не трябва да се дава като храна на домашните животни.
Лечебно действие и приложение:
Лененото семе притежава противовъзпалително и леко слабително действие. Употребява се против кашлица, задух, възпаление и камъни в бъбреците и пикочния мехур, стомашни и чревни възпаления и болки. В българската народна медицина лененото семе се употребява още при захарна болест, стомашни киселини, прегракналост, сенна хрема, трудно уриниране, възпаление на простатата, кръв в изпражненията, камъни в жлъчката, запек, белодробни възпаления, недостатъчна и болезнена менструация и др. Лененото масло, смесено с белтък от яйце по равни части, се прилага при изгаряния, а смляно ленено семе се използува за лапи при циреи, гнойни пъпки, ревматични отоци и др.
Начин на употреба: 1 супена лъжица ленено семе се залива с 400 мл студена вода и се оставя да кисне 1 час. Получената слуз се пие по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.
Още за приложението му:
Как да го консумираме?
Ленена вода или ленено масло?
Лененото семе е прекрасен източник на диетични фибри, омега-3 мастни киселини и лигнани. Всеки един от тези елементи допринася за здравословните ползи от консумацията на ленено семе. Лененото семе съдържа около 20% белтъчини, 30% въглехидрати и над 40% мазнини. Богато е на витамини от група B и минерали.
Три са полезните вещества при ленените семена:
1. Фибрите (кафявите обвивки на семената), които съдържат лигнини, борещи се срещу рака на гърдата и простатата. Те благоприятстват чревната перисталтика и подобряват състоянието на дебелото черво и простатата. Трябва да отбележим обаче, че за разлика от лененото семе,лененото масло не съдържа никакви фибри и много малко лигнани. Малки количества лигнани се съдържат в голямо разнообразие от храни с растителен произход.
2. Муцините - слизести полизахариди, които се отделят от семето в първите 10 часа от покълването. Силно омекчават лигавиците на организма. Подобряват функционирането на храносмилателната, дихателната и отделителната система.
3. Полиненаситените киселини, които в кафявите семена на лена достигат 73%. Организмът няма възможност да ги синтезира, поради което тези киселини се приемат катовитамин F.
В лененото семе се съдържат:
омега-3 - алфа-линоленова киселина (над 50% от всички мазнини)
омега-6 - линолова киселина
мононенаситената олеинова киселина
наситените палмитинова и стеаринова.
Алфа-линоленова киселина (АЛК), представлява омега-3 мастни киселини, които са доказано здравословни за сърцето и имат противовъзпалително действие.
Освен в лененото семе и масло, малки количества от алфа-линоленова киселина могат да бъдат намерени в рапицата, соята, касисът и орехите.
В нашето тяло АЛК може да се превърне в ЕПА (ейкозапентаенова киселина), която представлява също есенциална за нашето тяло мастна киселина.
Това желано превръщане може да повишим, като намалим приема на други мазнини, произхождащи от зеленчуци.
Богатото съдържание на омега-3 и омега-6 мастни киселини правят лененото семе търсена добавка за спортисти и хора, целящи здравословно хранене.
Лененото масло не е подходящо за готвене. При нагряване АЛК може да се превърне в мутаген. То трябва да се държи в херметично затворен съд в хладилника или фризера. Ако маслото има значителен мирис, то най-вереятно е гранясало и трябва да бъде изхвърлено.
Състав на 100г ленено семе
Енергия 534 ккал
Въглехидрати 29,88 г
Захари 1,55 г
Фибри 27,3 г
Мазнини 42,16 г
Белтъци 19,29 г
Тиамин (вит. B1) 1,644 мг (126%)
Рибофлавин (вит. B2) 0,161 мг (11%)
Ниацин (вит. B3) 3,08 мг (21%)
Пантотенова киселина (B5) 0,985 мг (20%)
Витамин B6 0,473 мг (36%)
Витамин C 0,6 мг (1%)
Калций 255 мг (26%)
Желязо 5,73 мг (46%)
Магнезий 392 мг (106%)
Фосфор 642 мг (92%)
Цинк 4,34 мг (43%)
Калий 813 мг (17%)
Как да консумираме лененото семе?
То има твърда обивка, която не позволява на стомашните и чревните смилателни сокове да действат върху него и да извлекат активните му съставки. За това пречат и самите слизести вещества на семето, които неутрализират ефекта на смилателните ензими. Ако приемате сухо ленено семе, течностите в организма имат висок осмотичен коефициент, който не позволява пълното овлажняване и намокряне на сухите семена. Ползите за организма са близки до нула.
Ето защо погълнатото ленено семе не може да бъде в необходимата усвояема форма, освен ако не е покълнало и доста време не е пребивавало във водна среда. Поглъщането на сушени ленени семки, каквито съществуват в пълнозърнестите хлябове например, преминават безпрепятствено чревния пасаж.
Голяма част от лечебните свойства на лена се дължат на слизестите вещества, които са изключително ценни за физиологията на простата, червата, стомаха, отделителната и дихателната система. От тази гледна точка покълналият лен и ленената вода, съдържаща слузести вещества, се използват за лечение и профилактика на язва, колит, бронхит с кашлица, пикочопови заболявания, включително и простатит.
Водата, в която са пребивавали ленови семена 1-4 часа е богата главно на муцинозни вещества, които облекчават оплакванията от запек и действат разхлабващо, намаляват болковия и диспептичния синдром при язва на стомаха и дванадесетопръстника, тъй като покриват раневия дефект и предотвратяват действието на киселината върху язвата. Ленената вода и муцинозните вещества на лененото семе са отлично противовъзпалително средство при възпаление на простатата. Някои водноразтворими витамини също могат да преминат през водата, в която престояват ленените семена в процеса на покълване, което прави ленената вода отлично терапевтично средство.
Лененото семе и вода са полезни и при възпалени хемороиди, възпаление на синусите, слюнчените жлези със сухота в устата, а така също и при синдрома на сухото и възпаленото око.
При уретрити и цистити, причинени от патогенни Ешерихия коли, които се закрепват към лигавицата чрез патогенни пили, муцините на лененото семе, заедно с антибиотичната колицидна терапия, пречат за рецидив на заболяването като препятстват закрепването на бактериите към мукозата и за разполагането им субмукозно.
Лененото семе е най-силният противопаразитен продукт. Отварата от ленено семе действа пагубно за всички видове паразити, освен на аскарите. Тя убива гъбичките и вирусите на хепатита. Ако към ленено семе при приготвянето на отвара се добавят пъпки от цветове на карамфил колкото 1-2% от теглото му, аскаридите също ще измрат. Добавянето на захар в отварата от ленено семе унищожава лечебните свойства.
При хроничен запек също се препоръчва всеки ден да се приема по 1 чаша непрецедена настойка от ленено семе (1 ч.л. на чаша гореща вода).
Настойките и отварите трябва винаги на бъдат пресни. Те извеждат радионуклидите, токсините и други отровни вещества.
Народна рецепта за гастритни болки: 1,5 ч.л. ленено семе залейте с чаша гореща вода. Разбъркайте и оставете да се запари 15 мин. След това прецедете и пийте течността 30 мин преди хранене 3 пъти дневно.
В народната медицина е популярен компресът от ленено семе. Счукано ленено семе се слага в торбичка от марля, която се пуска за около 10 минути във вряща вода и след това се поставя връху болното място. Държи се, докато изстине. По този начин се лекува зъбобол, ишиас, ревматизъм, невралгия на лицето, болки в корема, болести на пикочния мехур и бъбреците.
Ленена вода или ленено масло?
Лененото семе има две полезни съставки - една водно и една мастно разтворима. Съответно това са муцините и маслото от лен. Използвайки капсулите с ленено масло, вие се лишавате от едната полезна съставка. Освен товаобработката на ненаситените масла в лененото семе е изключително трудна - те веднага се окисляват и лесно гранясват. Това се случва дори по време на обработката. Гаранцията за качественото съхранение не винаги е валидна. Ето защо един килограм сухо ленено семе, накиснато за 10 часа във вода, е много по-полезно и евтино, отколкото пет опаковки ленено масло. Един килограм сухо или покълнало ленено семе съдържа много повече полезни вещества, отколкото 30 грама ленено масло, съдържащо се в една опаковка ленено масло, в което има вехикулум на соево масло и малко активна субстанция, или при други производители - 100 грама флаксойл, на цената на 40 лева, което прави точно десеткилограма сухо ленено семе. Купувайки си само ленено масло, вие се лишавате от другите полезни съставки на лененото семе, а те са много повече.
Козметично средство
Лесно и бързо може да си направите у дома натурален балсам за коса с ленено семе. За целта ще са ви нужни:
- ленено семе
- двулитрова тенджера
- цедка
Купете счукано ленено семе или цели семена, които вкъщи скълцайте в хаванче или смлете в кафемелачка. В двулитрова тенджера с вода сипете 3 с.л. от лененото семе, кипнете водата. Оставете отварата да престои една нощ.
На другия ден прецедете и с отварата изплакнете измитата с шампоан коса.
Автор:
в.Квантов преход
Внимание: Понякога лененото може да повиши нивата на естроген и да предизвика кръвоизливи.