Лимец Triticum monococcum L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 248
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Описание:
Сем. Poaceae
Вид пшеница, която може да бъде отнесена както към дивите видове пшеница (Triticum boeoticum или baeoticum), така и към домашните (Triticum monococcum). Дивите и култивираните форми на растението се разглеждат като отделни видове или като подвидове на Triticum monococcum. Той е диплоиден вид на олющената пшеница, с твърда покривна люспа и плътно положени зърна. Култивираната форма се различава от дивата по това, че семената са по-големи и класовете остават цели при съзряването.
Еднозърнестият лимец е една от най-ранно култивираните форми пшеница. Зърна див лимец са открити в разкопки, датиращи от епипалеолита в района на Близкия Изток, известен като Плодородния полумесец. Смята се, че за пръв път лимецът е култивиран около 7500 г. пр. Хр. в периода на т.нар. Догрънчарски неолит A и Догрънчарски неолит Б. Изследваните ДНК отпечатъци водят към предположението, че лимецът първоначално е култивиран близо до Каражадаг - област в югоизточна Турция, където са намерени голям брой земеделски поселища от споменатата епоха. В по-късни времена - през Бронзовата епоха, отглеждането му постепенно е намаляло за сметка на други култури, за да сведе до днешното му състояние на реликт - полузабравено растение, почти без стопанско значение, отглеждано като регионален вид в Мароко, Турция, страните от бивша Югославия и някои планински райони на Франция. Доскоро по тези места той се е използвал за производство на булгур и като фураж за селскостопанските животни.
Използваема част:
Класовете от лимец се подлагат на специфична обработка и по този начин го оскъпяват. От друга страна пък е добър биопродукт. Той е култура, която е почти независима от климата, което прави отглеждането му по-лесно.
Химичен състав:
Най - общо състава на зърното лимец има следните характеристики: Голямо количество витамини от В - групата - основно витамин В1 (тиамин, аневрин) и витамин В3 (никотинамид, ниацин), витамин PP. Ключови за живота минерални вещества: значителни количества калий, магнезий, манган, а също така и калций, желязо, цинк, фосфор и сяра. Повече белтъчини и полезни мазнини от модерните сортове пшеница. Не съдържа холестерол. Съдържа повече витамин Е (токоферол) и значителни количества селен; и витамин Е и микроелементът селен са антиоксиданти с голямо значение. Те имат отношение както към фертилността, така и към "обезвреждането" на свободните радикали, които постоянно се образуват в организма под въздействието на вътрешни и външни фактори и за които е доказано, че са една от причините за възникване на онкологичните заболявания. Съдържа повече и от другите важни микроелементи в сравнение с обикновената пшеница.
Ето и химичният състав на зърно лимец, установен посредством анализ в Аграрния Университет в Пловдив, по молба на limec.biz:
Протеин - 13.41 %
Фосфор - 1.16 %
Калий - 0.34 %
Калций - 14.4 mg/kg
Магнезий - 752 mg/kg
Цинк - 36.2 mg/kg
Манган - 28.3 mg/kg
Целулоза - 2.58 %
Общи захари - 3.37 %
Все пак - държат да се има предвид, че сведенията по този въпрос са все още в процес на допълване и обработка. Всеки организъм реагира индивидуално и е нужно да се провери при всеки отделен човек с т.нар. "глутенова алергия" поносимостта към храните от лимец преди да се пристъпи към тялната системана употреба.
Лечебно действие и приложение:
В състава на лимеца влизат вещества, имащи отношение към поддържането на здрава опорно-двигателна система. Употребата на лимец като храна вместо обикновена пшеница подобрява кръвните показатели и поддържа доброто състояние на тъканите. За голяма част от хората, страдащи от непоносимост към пшеничния протеин глутен, лимецът се оказва подходящ и пълноценен заместител на обикновения хляб и другите изделия от пшеница. - Подобрява храносмилането и състоянието и работата на далака и панкреаса.
Начин на употреба: Употребата на Лимец като храна е целесъобразна и при някои алергии.
В медицината непоносимостта от пшеница се означава като целиакия. Целиакията е състояние, изискващо специална диета и постоянен контрол на приеманата храна. Белтъчините в зърната лимец са различни по състав и молекулна маса и не предизвикват симптомите, причинявани от протеина в обикновеното пшенично зърно. Завръщането на лимеца като храна на нашата трапеза улеснява и подобрява качеството на живот на извънредно много хора, които попринцип имат твърде малко алтернативи.
Още: Какво е лимецът?