Копър, монотър, старкос Anethum graveolens L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 135
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
В диво състояние само по крайбрежните скали южно от Несебър и край Дунав. Култивира се навсякъде у нас.
Описание:
Сем. Сенникоцветни — Umbelliferae
Едногодишно голо тревисто растение, набраздено с тесни белезникави и зелени ивички, кухо, високо до 1,29 м стъбло и с вретеновиден корен. Листата са последователни, сложно пересто нарязани, с широко ципести влагалища. Цветовете са дребни, жълти, събрани в сложни сенници с до 50 лъча, без обвивки в основата. Плодчетата откъм тръбната страна сплеснати, с 5 надлъжни ребра. Цъфти през юли-авгусг.
Използваема част:
Плодовете, брани след узряването на главния сенник - септември. Жъне се цялото растение и се суши на снопове, през което време узряват плодовете и в останалите сенници. При нужда плодовете се доизсушават на сянка или в сушилня при t° 45°C. Изсушените плодове са сивокафяви, с характерна миризма и сладникаво-парлив вкус. Допустима влажност 12%. Опаковат се в торби. Запазват се в сухи, сенчести и проветриви помещения.
Химичен състав:
Всички части на растението съдържат етерично масло (състои се от d-карвон, дилапиол, феландрен, d-лимонен и др.). Освен това плодовете съдържат още мазнини, белтъчини, смола, терпени, захари и др. В надземната част са открити витамин С, провитамин А и флавоноидите кверцетин, изорамнетин, кемпферол.
Лечебно действие и приложение:
Билката понижава кръвното налягане, разширява кръвоносните съдове и подтиска перисталтиката на червата, действа пикочогонно и увеличава млечната и жлъчната секреция. Прилага се за лечение на повишено кръвно налягане (от I и II степен), при разстройство на храносмилателната система, за засилване на млекоотделянето у кърмачките, против газове и спазми в червата, хълцане и повръщане. Препоръчва се също за лечение на хемороиди, разширени вени и др.
Начин на употреба: 1 кафена лъжичка леко счукани плодове се заливат с 300 мл вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Запарката се пие по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.
В нашата народна медицина плодовете на копъра се употребяват още при болки в стомаха, безсъние, болести на жлъчката и др. Използва се и в хранителната промишленост.