Кисел трън, царево грозде, царско дърво, амбер, жълтика, киселок Berberis vulgaris L. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 127
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
По сухите каменливи места нерядко в цялата страна.
Описание:
Сем. Киселтрънови — Berberidaceae
Бодлив храст, висок до 3 м. Листата са с къси дръжки, разположени на групи върху скъсени клонки, обратно яйцевидни, ресничесто назъбени, почервеняващи през есента. Цветовете са жълти, събрани в увиснали гроздовидни съцветия. Плодовете са червени, с кисел вкус, продълговати, 2-3 - семенни. Цъфти през април-юни.
Използваема част:
Плодовете, корените и кората им. Корените се изваждат наесен, след узряването на плодовете - октомври-ноември, или напролет, преди да започне развитието на растението - март-април. Корените се измиват, веднага се обелват и се сушат на сянка или в сушилня при t° до 40°С. Изсушената кора е тъмножълта, а обелените и изсушените корени са жълти, без миризма и с горчив вкус. Опаковат се в, чували. Допустима влажност 12%. Запазват се на сухо и проветриво място. Изнасяна билка.
Химичен състав:
Съдържа алкалоидите (берберин, бербамин, оксиакантин, ятроризин, колумбамин,палматин, изотетрандин, бервулцин и магнофлорин), жълто багрило, танин, смола, мазнина, нишасте, дъбилни вещества, слуз и др.
Лечебно действие и приложение:
Билката проявява жлъчегонно, противовъзпалително и кръвоспиращо действие.
В медицината се употребява при болезнена менструация и родилни болки.
Кората на киселия трън съдържа много активни алкалоиди, полезни при билколечение. Алкалоидите берберин, оксиакантин и колумбамин притежават много силни антибактериални свойства. Берберинът може също да притежава противовирусни свойства и научните изследвания показват, че разширява артериите, понижава кръвното налягане, а също е и антиконвулсант. Използва се при лечение на холера и е добро средство при увеличеване (хипертрофия) на далака.
ВНИМАНИЕ! Билката не трябва да се използва по време не бременност, тъй като алкалоидът берберин стимулира контракциите на матката.
Начин на употреба: 1 чаена лъжичка ситно нарязани кори (или 1 супена лъжица от корените) се варят в 0,5 л вода 10 мин. Отварата се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
Българската народна медицина препоръчва киселия трън при болести на далака, възпаление и камъни в бъбреците и пикочния мехур, чернодробни и жлъчни заболявания, за задържане на урината, при гной в урината, подагра, шипове, диарии, екземи, туберкулоза, скрофули, маточни заболявания и др. Външно билката се прилага за бани при перде на очите и за гаргара при възпаление на венците. Листата се употребяват при диария и при дизентерия, а настойката от тях (1:10 в бяло вино за 8 дни) - като слабително. Плодовете се употребяват при болести на черния дроб и далака, както и при болки в стомаха. Растението се прилага още в пивоварната и сладкарската промишленост.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!