Лавровишня, зеленика Laurocerasus officinalis Roem. (Prunus laurocerasus L.)
- Категория: Билки
- Кат. №: 143
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из сенчестите букови гори в Средна Стара планина и Странджа.
Описание:
Сем. Розоцветни — Rosaceae
(наричана още: лаврова вишня, лаврова череша) Вечнозелен храст или малко дръвче, 1-3 (б) м високо, с продълговато елиптични, кожести и последователни листа. Цветовете са бели, събрани в изправени гроздовидни съцветия в пазвите на листата с 5-листно венче и многобройни тичинки. Плодовете са черни, закръглено яйцевидни, костилкови.
Използваема част:
Листата, брани през време на цъфтежа - май-юни. Те не се сушат, а се предават свежи в билкоизкупвателните пунктове (като оттам се предават на нашата индустрия).
Химичен състав:
Билката съдържа горчивия гликозид лауроцеразин (който при разпадане под действието на ензими отделя циановодород), витамин С, гликозидите амигдалин и пруназин, етерично масло, което се състои от бензалдехид, бензилов спирт, синилна киселина, дъбилни вещества, восък. В семената освен гликозиди са открити мазнини и етерично масло.
Лечебно действие и приложение:
Действа болкоуспокоително.
Начин на употреба: По лекарско указание. Растението е отровно!
В нашата народна медицина запарката от листата на лавровишнята се препоръчва при болки в стомаха и червата, кожни обриви, нервни заболявания (като успокоително), при болки и спазми: в бъбреците и жлъчката и др. Външно се употребява за налагане при хемороиди, за промивки при гнойни рани, за компреси при невралгия и др. Във ветеринарната медицина билката се прилага против шап по добитъка (за промивки и налагане).