Змийска хурка, змийска пченка Arum maculatum L. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 117
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из влажните сенчести широколистни гори и храсталаци, главно в планинските райони на страната, до 1800 м надм. височина.
Описание:
Сем. Змиярникови — Araceae
(наричана още: змийски лапад, змийско грозде, устреличе) Многогодишно високо 15-40 см тревисто растение с малко грудковидно коренище. Листата са с едра стреловидна или копиевидна петура, често с кафяви петна и с дълги дръжки, разширени в основата във вид на влагалище. Цветовете са еднополови, разположени върху горната част на цветоносното стъбло в съцветие кочан; женските в долната част, а мъжките над тях, разделени с хоризонтално разперени нишковидни израстъци. Покривалото на кочана в основата делвичковидно, отварящо се нагоре в жълтозелена яйцевидно ланцетна пластинка, изпъстрена с пурпурни петна. Плодовете са оранжевочервени ягоди. Цъфти - май-юни.
Използваема част:
Пресните грудковидни коренища, които се вадят есента - септември, или през пролетта - април-май, преди развиването на листата. Извадените коренища се почистват, без да се мият, и се заравят във влажен пясък, за да се запазят свежи. В изсъхнало състояние действието на коренищата е по-слабо. По искане на купувача коренищата може и да се изсушават, което става най-добре в сушилня при t° до 40°С или на сянка, като за по-голямо удобство те се нанизват на конец. Допустима влажност 13%. Опаковат се в торби. Запазват се в сухо и проветриво помещение.
Химичен състав:
Билката съдържа алкалоидоподобното вещество аронин, коницин, сапонини, скорбяла, мазнини и др.
Лечебно действие и приложение:
Притежава стомашно и противовъзпалително действие.
Начин на употреба: 1 парче (колкото царевично зърно) прясно коренище, взето след ядене с малко вода, или 3 ситно настъргани коренища се поставят в 100 г мед. Взима се по 1 чаена лъжичка след ядене 3 пъти дневно. Прилага се и под формата на настойка: 1 чаена лъжичка от коренищата се заливат с 300 мл студена вода и се оставят да киснат 8 часа. Пие се по 1 ракиена чашка след ядене 3 пъти дневно. Внимание! В поголеми дози растението е отровно! При варене или сушене отровността на билката, която се дължи на сапонините, се губи.
Българската народна медицина препоръчва билката при хемороиди, кашлица, малария, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, киселийи и болки в стомаха, чернодробни заболявания и др. Коренищата, счукани на каша, се използват и външно, за налагане при болки и подуване на стомаха и червата. Настойка от тях в силна ракия 1:10 действа добре при ревматизъм, подагра и хемороиди. Във ветеринарната медицина плодовете се добавят към храната на животните против диария.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!