Мъжка папрат, противоглистна папрат Nephrodium filix - mas (L). Rich. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 166
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Расте из влажните и сенчести места в горите до 1800 м надм. височина във всички наши планини.
Описание:
Сем. Многоножкови — Polypodiaceae
Многогодишна папрат с дебело, косо коренище, от предната част на което се развиват едри двойно перести, отгоре тъмнозелени, а отдолу - светлозелени и с редки косми листа, дълги 30-140 см. Листната дръжка е жълтеникава, в долната част, както и оста на листа, е покрита с ръждивокафяви люспи. Сорите (групите спорангии), които се намират върху долната страна на листата, са с бъбрековидна форма. Отначало те са сиви, а след това стават червеникавокафяви.
Използваема част:
Коренищата, извадени рано напролет (март) или през есента (септември). Изкопаните коренища се изчистват от пръстта, без да се мият, по-едрите се нарязват косо, не на дължина, и се сушат на сянка или в сушилня при t° до 50°С. Изсушените коренища отвън са тъмнокафяви, а отвътре - светлозелени, със слаба характерна миризма и стипчиво дразнещ вкус. Допустима влажност 14%. Опаковат се в бали. Запазват се на сухо и сенчесто място. Имат годност една година. Коренищата се употребяват и в прясно състояние. За тази цел се събират в кошове и се предават на приемателните пунктове. Изнасяна билка. При изваждането на коренищата на мъжката папрат трябва да се внимава те да не се смесват с коренищата на женската папрат (Athy-rium filix-femina (L.) Roth.), при разрез на които ясно се забелязват две проводящи снопчета (на мъжката папрат снопчетата са около 10) и чиито листа са 2-3 пъти перести; с коренищата на орловата папрат [Pteridium aquilinum (L.) Kuhn.J, чиито листа са кожести и с по-дълги дръжки от петурата, а листните делчета са целокрайни, с подбити ръбове, както и с коренищата на бодливата папрат (Nephrodium spinulosum Mull.), чиито листа са двойно перести, а зъбците на листните делчета завършват с осилчета.
Химичен състав:
Производни на флороглуцина (филицин, филиксова киселина, флавапсидова киселина, аспиндол, албаспидин), етерично масло, мазнини, флавоноиди, дъбилни и горчиви вещества, восък, захари, фенол, цинеол, смола и др. Коренищата на мъжката папрат се ценят по съдържащите се в тях флороглуцинови производни, главно филицин, който действа парализиращо, а според други - като протоплазмена отрова, токсично при тении, конски глисти и метил.
Лечебно действие и приложение:
Прилага се главно против тении, глисти и метил при човека и животните.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от коренищата се вари 10 мин. в 400 мл вода. Прецедената отвара се пие по 1 кафена чашка на гладно 3 пъти през 2 часа. След 2 часа от последното взимане се приема английска сол. Като очистително не се взима рициново масло, тъй като то съдейства за възприемането на по-голямо количество филицин от организма, от което може да настъпи, отравяне. За бани при разширени вени се използва по следния начин: 1/2 кг счукани коренища се варят в 5 л вода 2 часа (при извиране водата се долива). В течността се правят бани по 1/2 час. След 5 бани се варят нови коренища. Баните трябва да бъдат 30. Коренищата от мъжката папрат, киснати в силна ракия 1:10 в продължение на 20 дни, употребяват се за мазане при ревматизъм. Поради отровността си растението да с е в з им а под лекарски контрол!
Българската народна медицина препоръчва коренищата на мъжката папрат при подагра и ревматизъм, а външно - за бани при кожни обриви и разширени вени.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!