Евкалипт кълбестоплоден Eucalyptus globulus Labill.
- Категория: Билки
- Кат. №: 251
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Култивирано във всички области със субтропичен климат. Отечеството му е Австралия и остров Тасмания.
Описание:
Сем. Миртови — Myrtaceae
Вечнозелено дърво, стигащо на височина до 70 м. Младите клонки са четириръбести и както листата, са по-крити със синкавозелен восъчен налеп. Листата на младите растения и поиздънките са приседнали, срещуположни, а на старите дървета - ланцетни, последователни, с къси дръжки, сърповидно извити, с вместилища, съдържащи етерично масло. Цветовете са единични и са разположени в пазвите на листата. Плодът е кутийка с многобройни семена.
Използваема част:
Листата на растението. Изсушените листа имат бледозелен цвят, характерна ароматна миризма и горчив вкус.
Химичен състав:
До 0,70-1,16% етерично масло (състои се от монотерпена евкалиптол, цинеол, d-алфапинен, d-миртенол, изовалерианов, капронов и каприлов алдехид, камфен, фенхен, терпинеол и сесквитерпени), 1-пинокарвон, евдосмол, глобулол и др. В листата и кората се съдържат дъбилни вещества, смола, горчиви вещества, восъци, фитонциди, маслени киселини и др.
Лечебно действие и приложение:
Настойката от листата на еквалипта притежава силни противомикрабни свойства. Освен това евкалиптовото масло стимулира отделянето на слюнка, стомашен сок и чревни секреции. Често се прилага за инхалации при заболяване на дихателните пътища, при абсцеси и гангрена на белите дробове, а също и за промиване на инфектирани рани и язви, за бани при възпаление на очите, при гнойни заболявания на кожата, при възпаление на костите, язва на шийката на матката и др. Евкалиптът се препоръчва при остри, стомашно-чревни заболявания.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от билката се залива с 0,5 л вряла вода и се оставя да кисне 2 часа. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.
Българската народна медицина препоръчва евкалипта още при задух, кашлица, възпаление на дихателните пътища, грип, настинка, малария, изобилна менструация и др. Външно се употребява етеричното масло за инхалации при горните болести, а против тиф се взимат по 10 капки на 4 часа. Маслото, смесено със зехтин в съотношение 1:50, се използва за капки в носа при простуди, а смесено с други разтривки, - при простуда и ревматизъм.