Вратига, вратика, оборчлива билка Tanacetum (Chrysanthemum) vulgare L. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 87
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из цялата страна край сипеите, пътищата, реките, из тревистите и по скалистите места до 1200 м надм. височина.
Описание:
Сем. Сложноцветни — Compositae
Многогодишно слабо окосмено или голо тревисто растение с разклонено в горната част стъбло, високо до 1,5 м, и с хоризонтално, многоглаво коренище. Листата са с елиптични очертания, долните с дръжки, пересто наделени и с пересто насечени делчета, а горните - приседнали, просто перести, едро назъбени. Цветните кошнички жълти, без периферни езичести цветове и са събрани в едри щитовидни съцветия. Цялото растение излъчва силна, характерна миризма.
Използваема част:
Надземната част, брана през времето на цъфтежа - юни-септември се реже с нож или ножица на 20 см от върха на растението. Суши се на сянка или в сушилня при t° до 30°С. Изсушената билка е със зелен цвят на стръковете и жълт на цветните кошнички, с характерна миризма и горчив вкус. Допустима влажност 12%. Опакова се в бали. Запазва се на сухо и проветриво място.
Химичен състав:
Етерично масло (съдържа алфа-туйон, бета-туйон, 1-камфора, туйол, борнеол, пинен, кетона танецетон и др.) алкалоиди, дъбилни вещества, флавоноиди, горчиво вещество танацетин, органични киселини и др.
Лечебно действие и приложение:
Има добро противоглистно действие, освен това действа абортивно, болкоуспокояващо (ставни болки) и др. Прилага се против глисти - острици и оксиури, - при колики и газове в червата, запек, стомашни болки и др. Особено добро действие оказва при ревматични и други болки в ставите.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл вряла вода и се оставя да кисне 2 часа. Запарката се пие по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти дневно. За глисти 1 супена лъжица смляна вратига се размесва със 100 г мед и се взима на гладно по 1 супена лъжица през 2 часа 3 пъти дневно, след което се приема рициново масло. При тения към сместа се прибавя 1 супена лъжица смлени корени от мъжка папрат. В големи дози растението е отровно!
В българската народна медицина вратигата се употребява още при заболяване на черния дроб и жлъчката, при възпаление, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, при бяло течение, главоболие, хистерия, болезнена и нередовна менструация и др. Външно се използва за мазане на косата при пърхот, за бани при ревматизъм. Изсушена и стрита на прах, вратигата се прилага срещу бълхи и дървеници.
В нашата народна медицина се използва и калоферчето (Та-nacetum balsamita L.), което се отглежда като украсно растение. То има приятна орехоподобна миризма. Употребява се при хемороиди, скрофули, болки в стомаха и червата, а освен това при болестите, споменати по-горе.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!