
Сапунче лечебно, белонога, пенявец Saponaria officinalis L. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 205
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из влажните песъчливи и чакълести места край реките и потопите, в низинните и предпланинските райони на цялата страна докъм 1000 м надм. височина.
Описание:
Сем. Карамфилови — Caryophyllaceae
Многогодишно тревисто растение с голи или слабо окосмени, изправени или приповдигащи се стъбла, високи 30-90 см. Коренът е тънък, червеникав, хоризонтален. Листата са срещуположни, тясно елиптични или овално ланцетни и целокрайни, с къси дръжки. Цветовете са бледорозови или бели, разположени по 1-2 в пазвите на най-горните листа и събрани в рехави или сбити метличести съцветия. Те са с 5-листна тръбеста чашка, 5-листно венче и 10 тичинки. Цъфти през юни-юли.
Използваема част:
Корените на растението, които се вадят през есента - септември-октомври - или напролет, през март. Сушат се на сянка или в сушилня при t° до 45°С. Изсушените корени отвън са червеникави, а отвътре - белезникавожълти, без миризма и с горчив вкус. Опаковат се в торби. Допустима влажност 12%. Запазват се в сухи и проветриви помещения.
Химичен състав:
До 20% сапонини: сапорубини, сапорубинова киселина, сапотоксин; въглехидрати, мазнини и соли. В листата са намерени флавоновият гликозид сапонарин и витамин С.
Лечебно действие и приложение:
Билката действа отхрачващо, слабително и пикочогонно. Употребява се при кашлица, бронхит, стомашни болки.
Начин на употреба: 1 кафена лъжичка от корените се вари в 0,5 л вода 5 мин. Пие се по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти дневно. В по-големи дози растението е отровно! Да се взима под лекарски контрол!
В нашата народна медицина билката се употребява още при задух, ревматизъм, подагра, шипове, чернодробни и жлъчни страдания, кожни обриви и др.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!