Медуница лечебна, меча пита, маремичи, проклетийски бурен Pulmonaria officinalis L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 157
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из храсталаците и широколистните гори в предпланинските и планинските райони на цялата страна.
Описание:
Сем. Грапаволистни — Borraginaceae
Многогодишно тревисто растение с високо до 30 см, покрито с разперени четинки и жлезисти власинки стъбло и с разклонено коренище. Приосновните листа са по-големи, целокрайни, сърцевидно яйцевидни до яйцевидни, заострени, с дълги дръжки, грапаво влакнести, често с петна. Стъбловите листа са по-дребни, приседнали, продълговати. Цветовете са събрани на върха на стъблото, отначало червени, впоследствие синьовиолетови, а на края тъмносини, с плитко 5-делна твърдочетинеста чашка, 5-листно фуниевидно венче и 5 тичинки. Промяната в обагрянето на цветовете се дължи на промени в химичния състав на клетъчния сок. Медоносно растение.
Използваема част:
Приосновните листа или надземната част, брани през време на цъфтежа - април-май. Сушат се на сянка или в сушилня при t° до 40°С при добра вентилация. Изсушената билка е със зелен цвят, без миризма и със слабо тръпчив вкус. Допустима влажност 12%. Опакова се в бали. Запазва се в сухо и проветриво помещение. Изнасяна билка.
Химичен състав:
До 15% минерални вещества с около 4% разтворими и 1% неразтворими силикати, витамин С, провитамин А, рутин, смоли, дъбилни вещества, слуз. Интерес представлява съдържащият се в медуницата манган, който стимулира образуването на кръв и растежа, активира образуването на витамин В12 и регулира дейността на някои жлези с вътрешна секреция.
Лечебно действие и приложение:
Действа омекчително, леко затягащо, кръвотворно.
Начин на употреба: 2 супени лъжици от билката се киснат в 0,5 л вряла вода 1 час. Запарката се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
В нашата народна медицина медуницата се употребява при възпаление на гърлото, белодробна туберкулоза, за улесняване отделянето на храчки при ангина, бронхит, задух, против диария, неволно напикаване (отвара от коренищата) и др. Отвара от коренищата на медуницата се употребява още при хемороиди, кръвохрачене и кръвопикане. Външно се използва за промивки на рани и екземи.