Уникалният състав на солената морска вода помага за поддържане на цялостното здраве, включително на кожата. Благоприятен ефект върху дейността на организма оказват минералните соли, олигоелементи, кислород и др.
Солите и олигоелементите в морската вода се попиват от порите на кожата и я реминерализират. Процесът има ползи за балансирането на физиоличните процеси в кожата. Когато се къпем в морето, в епидермиса проникват електролити, които благоприятстват ускоряването на обмяната на веществата и функционалното състояние на клетките. По химичен състав морската вода е изключително близка до кръвната плазма на човек. Това разбира се не е случайно. Все пак една от теориите на човечеството за неговото създаване е свързана със световния океан.
Известни са около 112 химични елемента, намиращи се в морската вода, които присъстват и в човешкия организъм. Тези вещества и минерали оказват изключително мощно въздействие върху физиологичните процеси в човешкия организъм като кръвообращение, дишане, обмяна на веществата, хормонална регулация. Освен чрез химичния си състав, морската вода влияе и благодарение на физичните си свойства - температура и плътност. Най-бързо и осезаемо се повлиява сърдечно-съдовата система. За хора страдащи от разширени вени разходките покрай брега с потопени във водата до коленете крака е истинска лечебна процедура с моментален ефект. За хора с обменни и хормонални заболявания свързани с нарушена дейност на щитовидната жлеза, вдишването на т.н. "йодни пари" има доказани резултати. Онези, които страдат от алергии и сенни хреми също се чувстват прекрасно на морския бряг защото във въздуха почти не присъстват алергени и други дразнещи частици, които предизвикват алергичните реакции в градска среда. Хора с белодробни оплаквания също имат шанс да изпитат облекчение, защото солените изпарения във въздуха и микроскопичните капчици вода, които се поглъщат чрез дихателната система оказват очистващо, успокояващо и укрепващо дихателните пътища въздействие подобно на лечебна инхалация. За страдащите от синузит попадането на известни количества морска вода в носните кухини също е изключително полезно.
Още в древността Хипократ открива колко благотворно се отразява морската вода върху тялото на човека. Натриевият хлорид в морската вода поддържа в норми киселинно-алкалния баланс. Може би сте забелязали, че след няколко дни къпане в морето, кожата ви изглежда по-здрава и подмладена.
Калцият ни освобождава от стреса, подобрява състоянието на съединителната тъкан, предпазва от инфекции и помага за заздравяването на раните.
Магнезият подобрява обмяната на веществата, предотвратява развитието на алергии, отпуска мускулите, премахва нервността.
Бромът и сярата елиминират патогенните гъбични заболявания и има благоприятен ефект върху кожата като цяло.
Хлорът участва в процеса на образуването на кръвната плазма и стомашния сок.
Калият прочиства клетките.
Йод - Морските въздушни струи са богати на йод, не съдържат алергени и прах и имат възстановяващи и антибиотични свойства. Честото и продължително къпане в морето укрепва имунитета и помага на организма да преодолее сам много хронични заболявания - намалява повишено кръвното налягане, нормализира холестерола и помага на мозъка ни.
Цинкът предотвратява развитието на тумори и укрепва имунната система. Манганът пък участва активно във формирането на костната тъкан.
Желязото предпазва от анемия и транспортира кислорода до всички части на тялото. Силицият укрепва структурата на всички тъкани.
Част от тази статия е на: diabetnews.bg, framar.bg.