Ясен планински, чер ясен, женски ясен Fraxinus excelsior L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 245
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
В предпланинския и долния планински пояс сред широколистните гори навсякъде из България.
Описание:
Сем. Маслинови — Oleaceae
Високо, бързо развиващо се дърво с тъмносива кора. Листата са срещуположни, нечифтоперести, дълги до 40 см, съставени от 9-17 яйцевидно ланцетни, назъбени листчета, окосмени само отдолу по дължината на главната жилка. Цветовете са двуполови, които се състоят от две тичинки и един плодник, събрани в едри метличести сьцветия. Чашка и венче липсват. Цъфти през пролетта, преди появата на листата. Плодът е продълговата кафява крилатка.
Използваема част:
Корите, а понякога и листата. Кората се бели напролет при започване на сокодвижението. Суши се на сянка или в сушилня при t° до 50°С. Изсушената кора е сива, без мирис и с горчив вкус. Допустима влажност 11%. Опакова се в бали. Листата се берат при пълното им развитие - май-юли. Сушат се на сянка или в сушилня при t° до 40°С. Допустима влажност 12%. Опаковат се в бали или торби. Запазват се в сухи и проветриви помещения.
Химичен състав:
Корите съдържат гликозида фраксин и продукта на неговото разграждане фраксетин и дъбилни вещества, Листата съдържат кверцитрин, манит, инозит, етерично масло, калциев малат, танини, витамин С и др вещества.
Лечебно действие и приложение:
Противотемпературни и слабителни свойства. Прилага се за лечение на треска, запек, глисти, артрити, ревматизъм, жълтеница и др.
Начин на употреба: 1 супена лъжица нарязани кори се варят 10 мин. в 0,5 л вода. Прецедената отвара се пие по 1 кафена лъжичка 3 пъти дневно преди ядене.
Българската народна медицина препоръчва кората на ясена още при малария, диария, дизентерия, при температура, като засилващо средство и за апетит. Листата се употребяват при ревматизъм и подагра, като слабително и против глисти, а външно - като лапи при рани и циреи.
В нашата народна медицина се използва и мъждрянът (Fraxi-nus ornus L.), чиито цветове се употребяват против кашлица (магарешка), корите - като усилващо средство и външно за заякчаване на венците, а сокът, който изтича при нараняване на дървото, - като леко слабително средство.