Хининово дърво Cinchona succirubra L. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 262
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Родината на хининовото дърво са тропическите области на Южна Америка. Отглежда се и в други тропически райони на света, главно в Индия и Индонезия.
Описание:
Сем. Броиюви — Rubiaceae
Вечнозелено дърво, стигащо на височина до 20м, със сивокафява кора, която при разрязване изпуска сок, който бързо почервенява. Листата са срещуположни, яйцевидни или широко елиптични до почти закръглени, целокрайни. Цветовете са светлочервени или кремави, събрани в лъжливи сенници, които образуват съцветйя метлици. Плодът е кутийка с многобройни крилати семена.
Използваема част:
Кората. За медицински нужди се бели кората от младите стъбла и клонки на дървото, а за индустрията - кората на дебелите стъбла и корените. Правят се отвесни нарeзи, дълги до 50см и хоризoнтални, дълги 10 см, след което се изчукват и се отделят от дървото. Обелената кора, свежа отвътре, е жълтеникава, но като изсъхне, става тъмнокафявочервена (това се дължи на превръщане на таниновите вещества във флобафени). Отвън тя е сивокафява и обикновено е покрита с едри сребристосиви петна. След обелването кората се суши на слънце 3-4 дни, а след това в сушилня при t° до 80°С. Изсушената кора има силно горчив и стипчив вкус. Опакова се в торби. Запазва се на сухо и проветриво място.
Химичен състав:
Хининова и хинодъбилна киселина, горчив гликозид хиновин, захар, восъчни вещества, нишесте, смола, калциев оксалат, танини и към 20 вида алкалоиди, от които най-важни са хинин, пинидин, цинхонин, цинхонидин и др.
Лечебно действие и приложение:
Противомаларийно, противотемпературно. Главното действие на хининовите кори се дължи на съдържащия се в тях хинин. Последният действа успокоително на терморегулаторния център, забавя растежа на клетките и възспира гнойните процеси. Хининът действа упойващо върху централната нервна система и намалява чувствителността на периферната. Той възстановява нормалния ритъм на сърцето, но действа слабо на свиванията и гърчовете на кръвоносните съдове. Действа свиващо върху матката, но трябва да се внимава при взимането му през време на менструация или бременност. В малки дози хининът подтиква жизнените прояви в клетките и възспира и намалява токсините при инфекциозните болести.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!
Той дразни бъбреците и подкожната съединителна тъкан. Хининът унищожава в кръвта вегетативните форми на маларийния плазмодий, но не действа на половите форми - гаметите. Хининовите кори (хининът) се употребяват против малария, магарешка кашлица, болести на обмяната, захарна болест, температурни състояния, затруднено храносмилане, бронхопневмонии, за апетит и др.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от билката се вари в 600 мл вода 15 мин. (с малко винена киселина). Пие се по 1 супена лъжица преди ядене 3 пъти дневно. Може да се подслади с мед!
В нашата народна медицина се препоръчва за апетит и усилване хининово вино. 1 супена лъжица счукани кори от хининовото дърво (продават се в аптеката) се киснат в 1 л червено вино 20 дни при често разклащане. След прецеждане се пие по 1 супена лъжица преди ядене. В големи дози билката е отровна!