Чемерика бяла Veratrum lobelianum Bernh. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 233
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из влажните ливади в предпланинския и планинския пояс на цялата страна.
Описание:
Сем. Кремови — Liliaceae
Многогодишно тревисто растение с високо до 1,5 м цилиндрично, в основата обвито от влагалищата на старите листа стъбло, окосмено с леки власинки. Коренището е късо, дебело, с многобройни шнуровидни корени. Листата са големи, долните широко елиптични, горните ланцетни, целокрайни, с дъговидна нерватура, надиплели, отгоре голи, а отдолу гъсто окосмени, обгръщат стъблото с основата си. Цветовете са жълтозелени, с по-тъмни жилки, събрани в гроздовидни съцветия, които образуват широка метлица. Цветните дръжки са влакнести и са по-къси от самия цвят. Околоцветникът е 6-листен. Плодната кутийка е яйцевидна. Цъфти през юли-август.
Използваема част:
Коренището, което се вади наесен - август-октомври, когато надземното стъбло започне да увяхва, или рано напролет - март-април. Извадените коренища се изчистват, измиват се и се сушат на сянка или в сушилня при t° до 60°С. Изсушените коренища отвън са сивокафяви, а отвътре сивобелезникави, с остра характерна миризма и парливо-горчив вкус. Опаковат се в бали или книжно-конопени торби. Допустима влажност 12%. Запазват се на сухо и проветриво място. При брането билката да не се смесва с черната чемерика, която е с червено-кафяви цветове.
Химичен състав:
Алкалоидите: лротовератрин, гермерин, иервин, псевдоиервин, рубиервин и др. Протовератринът и гермеринът са силно отровни алкалоиди, които при разпадане дават оцетна, метилоцетна и вератрова киселина; смола, захари, тлъсто масло, органични киселини, скорбяла, горчив гликозид вератрамин, гликозиди: псевдонервин и вератрозин и др.
Лечебно действие и приложение:
Слабително, дразнещо нервите и нервните центрове, разширява кръвоносните съдове, болкоуспокоително.
Начин на употреба: 50 г коренища се варят в 250 мл винен оцет и 250 мл вода, докато остане наполовина. Маже се косата през ден против пърхот и за растене. Вътрешно за пиене само по лекарско предписание! Растението е отровно!
Българската народна медицина препоръчва коренищата на чемериката да се употребяват против високо кръвно налягане, нервно изтощение, сърцебиене, апоплексия, диария, магарешка кашлица, чревни и стомашни болки, главоболие, преумора и др. Външно - против пърхот и за засилване на косата. Във ветеринарната медицина - при болки в стомаха у животните.
В нашата народна медицина се използва и черната чемерика (Veratrum nigrum L.). Отвара от нейното коренище служи против разни паразити и краста по добитъка. Също отровно растение!
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!