Телчарка горчива Polygala amara L.
- Категория: Билки
- Кат. №: 222
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из сенчестите и полусенчестите горски поляни и каменливи места, само във варовитите части на Пирин.
Описание:
Сем. Телчаркови — Polygalaceae
Многогодишно коренищно тревисто растение с разклонени, лежащи или приповдигащи се стъбла, високи 5-20 см. Приосновните листа са събрани в розетка, стъбловите - последователни. Цветовете са синьовиолетови, събрани в гроздовидни съцветия. Чашката е 5-листна, с 2 no-едри взнчевидно обагрени листчета (крилца), венчелистчетата са 3, а тичинките 8, сраснали в основата помежду си и с венчелистчетата. Плодът е сърцевиден, с по 2 семена във всяко гнездо.
Използваема част:
Коренищата с корените, които се вадят напролет, преди развитието на растението - март, или наесен, след узряването на семената - септември-октомври, измиват се и се сушат на сянка или в сушилня при t° до 45°С. Изсушени, те са сивокафяви, без миризма и със слабо горчив вкус. Допустима влажност 14%. Опаковат се в бали или торби. Запазват се в сухо и проветриво помещение.
Химичен състав:
Полигаламарин, сапонини - сенегин и полигалова киселина, етерично масло, тлъсто масло, гликозида гаултерин, танини и др.
Лечебно действие и приложение:
Откашлящо, възбужда апетита.
Начин на употреба: 1 кафена лъжичка от билката се залива с 400 мл вряла вода и се оставя да кисне 2 часа. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
Българската народна медицина препоръчва телчарката при кашлица, бронхит, белодробни възпаления, стомашни и чревни болки, диария, туберкулоза, емфизема, задух, гастрит, за увеличаване млякото на кърмачките и др., а външно - за налагане при рани и екземи.
В нашата народна медицина при същите болести се употребяза и голямата телчарка - Polygala major Jaoq.