Вълнест напръстник Digitalis lanata Ehrh. !
- Категория: Билки
- Кат. №: 73
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из цялата страна. По сухите каменисти склонове и тревистите места из храсталаците, по синорите, главно в по-ниските части, но се изкачва и до 1400 м надм. височина.
Описание:
Двегодишно или многогодишно тревисто растение с право, неразклонено червеникаво гъсто облистено стъбло, високо най-често 40-60 см. Листата са последователни, продълговато ланцетни, приседнали, окосмени само по ръба, целокрайни или с единични зъбци. Цветовете са сиво белезникави или нечисто жълтеникави, изпъстрени с виолетови жилки, делвичковидни, дву-устни и са събрани в гъсти гроздовидни съцветия на върха на стъблото. Оста на съцветието, цветните дръжки, чашките на цветовете, както и прицветниците, са вълнесто окосмени, откъдето произлиза и името на растението.
Използваема част:
Листата, брани през време на цъфтежа - юни-август. Сушат се бързо на сянка или в сушилня при t° до 55°С, за да се избегне разлагането на съдържащите се в тях гликозиди. Изсушената билка е със синкавозелен цвят, с виолетов оттенък, слабо дразнеща миризма и слабо горчив вкус. Допустима влажност 12%. Опакова се в бали или каси. Запазва се в сухо и проветриво помещение.
Химичен състав:
Сърдечно действуващи гликозиди - ланатозид А, В и С; а-, р-ацетилдигитоксин, гитоксин, ацетилги-токсин, дигоксин, а-, Р-ацетилдигоксин, ланатозид D, ланатозид Е, строспезид, одорозид, хиторин, гликохиторин, веродоксин, гликоверодоксин и др., ланадоксин, гликоланадоксин, неодигоксин, ланафолеин, дигифолеин, дигипронин, стероидни сапонини - дигитонин, итигонин, а също холин, ацетилхолин и др.
Лечебно действие и приложение:
Вълнестият напръстник е класическо средство за лекуване на сърдечна недостатъчност. Той засилва работоспособността на сърдечния мускул, регулира неговия ритъм, действува пикочогонно.
Начин на употреба: Поради отровността й и способността да се натрупва в организма употребата трябва да става само под лекарски контрол!
В нашата народна медицина се препоръчва билката при скрофули, болки в стомаха и червата, воднянка, задух, маточни кръвоизливи и др.
Подобно химично съдържание и сходно лечебно действие имат също листата на жълтия напръстник (Digitalis grandiflora Mill). Той е широко разпространен из горите и храсталаците, в сечищата и тревистите места главно в предпланинските и планинските райони, където се изкачва и над 1500 м надм. височина. Има изправено неразклонено зелено стъбло, високо най-често 40-60 см, и е окосмено с меки къдрави власинки. Листата му са тясно и удължено яйцевидно ланцетни, неравномерно напилени и ресничести, а цветовете му светложълти, звънчевидно-фуниевидни, двуустни, са събрани в рехави, едностранни връхни гроздовидни съцветия.
!!! Включена в наредба №47 от 2004г. за изискванията към хранителните добавки !!!