Исиот, зинджифил Zingiber officinale Roscoe
- Категория: Билки
- Кат. №: 255
- Виж мнения за продукта
Разпространение:
Из тропическите области главно в Азия, откьдето и произхожда.
Описание:
Сем. Исиотови — Zingiberaceae
Многогодишно тревисто растение с пълзящо коренище. Листата са без дръжки, обгръщат стъблото, а на върха - и цветовете, които са жълтозелени или виолетовокафяви. Размножава се чрез луковичките по коренището.
Използваема част:
Коренището, което след изважда не се измива, изчиства се от кората и се суши на слънце или в сушилня при t° до 50°С. Изсушеното коренище е белезникавожълто, с характерна миризма и парлив вхус. Опакова се в торби. Запазва се на сенчесто и проветриво място.
Химичен състав:
Етерично масло (състои се от сесквигерпени, зингиберин и зингиберол, цинеол, борнеол и др.), гингерол, придаващ лютивия вкус, шагаол, придаващ парливия вкус, тлъсто масло, нишесте, смоли, танини и др.
Лечебно действие и приложение:
Действа апетитовъзбуждащо, противоповръщащо. Прилага се главно за лечение на смущения в храносмилателната система: стомашна сллбост, тежгст в стомаха, гадене и повръщане, киселини и др.
Начин на употреба: 1 лъжичка ситно нарязан исиот се вари в 400 мл вода 5 мин. Пие се като топъл чай или по 1 винена чаша прзди ядене 3 пъти дневно. Сварен салеп и поръсен с исиот на прах е полезен при всички видове кашлица (вж. при салеп).
Българската народна медицина препоръчва коренищата на исиота ощe при простуда, кашлица, болки и газове в стомаха и червата, задух, гърлобол, пресипнал глас, язва на стомаха и др., а външно - за жабурене за заякчаване на венците (при разклатени зъби), за гаргара при гърлобол (с малко счукан чер пипер), за мазане (смесен с боров вазелин) при хемороиди и др.