preview
Loading
Loading...

bilkamed - Билколечение

С билката може да се излекуват и най-страшните, дори приети за нелечими заболявания. Повечето рецепти в нашият каталог са създадени по стари, български и изпитани рецепти. Ние се надяваме да продължим тази многовековна българска традиция - ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕТО

Как да не заспиваме зад волана

Как да не заспиваме зад волана

10 Начина да се предпазите от заспиване зад волана през лятото? Най-големият враг на безопасното пътуване след алкохолът и високата скорост е умората и заспиването зад волана.
Как да ги избегнем?

Голямата лятна ваканция започва. Дори да имате съвсем малко време за отдих, много е вероятно да решите да го прекарате на друго място, така че ви чака път. Не тръгвайте на път след кратък нощен сън (па-малко от 5 часа) - това увеличава трикратно риска от пътен инцидент. Някои медикаменти имат вторични ефекти, които благоприятстват сънливостта. Такива са психотропните лекарства, бензодиазепаните и някои обезболяващи. Консултирайте се с вашия лекар (ако вземате такива).

В по-голям риск са и хората, страдащи от сънна апнея (обструктивна и централна). Това заболяване е характерно с многократно блокиране на дишането по време на сън, увеличава опасността от сърдечно съдови проблеми и нарушава качеството на съня (един от симптомите е сънливост по време на шофиране). При 5-7% от българите се проявяват симптомите на сънна апнея, но малка част от тях знаят, че имат това заболяване. Ако хъркате, ако се събуждате сутрин и сте сънливи през деня, потърсете мнението на лекър.

Други симптоми: изразено главоболие в сутрешните часове, силно хъркане, сухо гърло при събуждане, събуждане и задавяне по време на сън, невъзможност за поемане на въздух по време на сън, безпокойство по време на сън, безсъние.

За да не заспивате зад волана:

1. Избягвайте да кормувате в рисковите часове - от 2 до 5 часа през нощта и от 13 до 16ч.
2. Осигурете си пълноценна нощна почивка в продължение на няколко дни преди пътуването.
3. Не пийте алкохол в деня преди пътуването.
4. Избягвайте обилното хранене (много сладки и мазни продукти), преди да седнете на волана.
5. Не се осланяйте на силната музика - в началото тя тонизира, но с течение на времето започва да уморява мозъка. Съвсем спокойни мелодии пък със сигурност ще ви приспят. Затова най-доброто решение е да изберете средно силна, ритмична музика или да слушате някое радио предаване.
6. Старайте се да поддържате свежа температура в колата.
7. На всеки 2 часа правете почивки от 15-20 минути за ходене, разтягане на тялото и няколко упражнения на чист въздух.
8. Щом усетите признаци на сънливост (прозяване, схващане на врата, болки в гърба, разсеяност, натежали клепачи), по-добре спрете да поспите за 20 минути.
9. Когато не се прекалява с количеството, кафето ви помага - ободрява, а и ви принуждава да спирате за тоалетна (поради наличието на кофеин и теобромин), защото е диуретик (естествен). - също чая и водата са естествени диуретици.
10. Опитайте и тази "динамизираща система" - изпийте едно двойно и силно кафе. След това веднага поспете 15 минути. Кафето няма да ви попречи да заспите, защото започва да действа 15-30 минути след като сте го изпили. Така при събуждането ще се почуствате двойно по-бодри - и от кафето - и от съня.

Част от тази статия е на: Здраве за всички. - 10 Начина да се предпазите от заспиване зад волана.