Статините: са група лекарства, които се използват за намаляване на холестерола и неговите съставки. Това води до понижаване на риска от исхемична (коронарна) болест на сърцето, сърдечен инфаркт или смърт в следствие. Тези лекарства са жизнено важни за хората, преживели инфаркт, с поставени стентове или байпаси и се приемат цял живот.
За съжаление статините имат някои сериозни странични действия и по тази причина те трябва да се приемат само след консултация със специалист и при постоянен лекарски контрол. Целта е да се прецени съотношението полза-вреда от лекарството и да се правят нужните корекции според състоянието на всеки пациент. Нежелани реакции могат да се проявят при всеки пациент, приемащ статини, но по-застрашени са болните, които приемат по-голямо количество лекарства, диабетици, бъбречно и чернодробно болни, жени и хора над 65 години. Най-честото странично действие на статините е слабост и болки по мускулите. Те могат да бъдат леки, но могат да затруднят движението до невъзможност за изкачване и на няколко стъпала.
Най-тежкото усложнение, макар и много рядко, е рабдомиолизата (разпадане на мускулна тъкан) и освобождаване на миоглобин (мускулен белтък) в кръвта. Това може да доведе до силни мускулни болки, увреждане на черния дроб, бъбречна недостатъчност и в много редки случаи дори до Това усложнение се получава, когато дозата на статините е висока или се приемат в комбинация с други лекарства, а дори и храни, например грейпфрут.
Известно е, че употребата на статини може да доведе до повишена продукция на ензими от дроб. Ако тя е в лека степен, не е проблем да се продължи лечението, но ако повишението на ензимите е 3 пъти над нормата, е за препоръчване лечението да се спре и лекарят да реши как и с какви лекарства да продължи.
Страничните ефекти на статините по отношение на черния дроб протичат обикновено без оплаквания и това налага да се изследват чернодробните ензими 1,5-2 месеца след началото на лечението с вземане на кръв в лаборатория и след това на всеки 3 до 6 месеца според резултатите и решението на лекуващия лекар. По-редки и по-малко значими са страничните прояви от страна на стомашно-чревния тракт - гадене, метеоризъм, диария или запек след прием на статини. За да се избегне провокирането на тези симптоми, е препоръчително статините да се приемат вечер по време на хранене. Другите странични прояви на статините не са толкова специфични за тях, например кожни (зачервявяне, сърбеж) или неврологични и невинаги може да се докаже връзката им с тези лекарства.
(Учени от университета в Британска Колумбия предупреждават за опасно въздействие на статините. - Медикаменти използвани в профилактични програми за хора в рискова група за сърдечен удар или инсулт.)Направено е и изследване (съобщават от maddaily.ru). Проведено е в-у 137 000 пациента над 40 години. Всички изследвани пациенти приемали статини от 1 януари 1997 година до 31 март 2011 година. Статините им били назначавани след като се наложило да бъдат хоспитализирани с инсулт или инфаркт. Нито един от тези хора нямал диабет по времето, когато започнало лечението им със статини.
Две години след старта на лечението обаче 3 600 от пациентите развили диабет. Повечето от тях били в групата, Приемаща по-високи дози от медикаментите. Като за високи се определят дозите статини от порядъка над 10 милиграмарозовастатин на ден, а също над 20 милиграма аторвастатин или 40 милиграма симвастатин. Очевидно тази страна от въздействието на статините се отчита едва сега, след като има натрупан опит в дългосрочното лечение с високи дози от тези медикаменти. Изследването вероятно ще продължи в посока уточняване на минималните полезни дози, които един пациент от рискова група следва да приема в рамките на дългосрочна профилактична програма при риск от сърдечно-съдовите проблеми.
Ябълки: Макар че лекарите безразборно раздуват изписването на лекарства за предпазване от сърдечни заболявания, изследователите в Англия намират, че те биха могли със същия успех да предписват на пациентите си един конкретен плод. Яденето по един от тези плодове дневно, показва тяхното изследване, може да предпази сърцето ви също така добре, както го правят статините. Изследователи от Оксфордския университет откриха, че яденето по една ябълка на ден може да ви държи далече от кардиолозите, и вие можете да разчитате на това почти толкова, колкото ако взимате статини. А и ябълките нямат странични ефекти. Ползите за сърцето от яденето на ябълки произтичат от фибрите, минералите, витамините и другите хранителни вещества в тях, както и от полезните фитохимикали. „Това изследване показва, че малките промени в начина на хранене, наред с повишена употреба на статини в населението като цяло могат значително да намалят съдовата смъртност”, казват оксфордските учени.
Още: Препарати с риск за психогенна еректилна дисфункция, Ябълките свалят холестерола вместо лекарства, Статините и сърдечносъдовите болести - из “Голямата измама с холестерола”, Пристрастяване към лекарства, Противозачатъчните могат да образуват тромб, Лекарство против диабет - дефицит на вит B12,
Част от тази статия е на: Здраве за всички, 24chasa.bg, meddaily.ru zdravivsekiden.com